Rozhovor s Jiřím Crhou - lídrem kandidátky

Přinášíme Vám rozhovor s lídrem kandidátky ODS pro volby do zastupitelstva Jihomoravského kraje, Jiřím Crhou

Pane Crho, od roku 2010 jste místostarostou města Blanska, jak byste svoje dosavadní angažmá v politice popsal?

O veřejné dění se zajímám celý svůj život. Nikdy mi nebylo lhostejné prostředí, ve kterém žiji, stejně jako budoucí směřování. Když jsem se v roce 2010 stal místostarostou Blanska, byl to pro mě velký závazek a zároveň výzva. Asi nejsem úplně prototyp běžného politika, který by si liboval v silných gestech, politických sporech a rozbrojích. Jsem orientovaný na výsledky a moje práce mě baví. Komunální a krajská politika je o reálných činech, reálné práci, žádné plané žvanění u kecpultu. V Blansku působím na radnici již šestým rokem a myslím, že je vidět jak se město zásluhou celého vedení města neustále posouvá vpřed. Kdo v Blansku posledních deset let nebyl, bude mile překvapen, kolik věcí se u nás změnilo.

Co Vás motivuje ke kandidatuře na hejtmana Jihomoravského kraje?

Jak už jsem zmínil výše, komunální a krajská politika jsou si v mnohém podobné. Dříve jsem navíc působil jako ředitel krajského úřadu a když vidím, co tam děje dnes, tají se mi dech. Na kraji nám vládne ČSSD společně s duem Lidovci – komunisti, což je úplně absurdní. Vedení kraje – to je především efektivní správa, distribuce prostředků a pomoc občanům. To, co dnes vidíme, je bohužel pravým opakem. Myslím, že je zcela správné, aby všechny kroky a rozhodnutí kraje byly transparentní a veřejné, jak je tomu běžné ve vyspělých zemích. Není přeci možné, aby hejtman tajil svoje poradce, aby byly tajeny pofiderní a často nevýhodné smlouvy. Žijeme v 21. století přeci. Asi to trošku souvisí s politickou kulturou u nás.

Co říkáte na současnou úroveň politické kultury v ČR?

Musím upřímně přiznat, že po 25 letech je u nás demokracie a politická kultura v žalostném stavu. A můžeme za to především my všichni politici. Tím nechci paušalizovat, ale to co dnes vidíme, je hrůza. Naprosto zmizela jakákoliv politická odpovědnost a situace je stále horší, lidé jsou apatičtí. Dříve ministři, a vůbec politici, při nejrůznějších pochybeních rezignovali, nebo byli odvoláváni – dnes už asi lidem přijde nečestné chování normální. Vysvětlete mi, jak někdo s očividně falešným vysokoškolským titulem může vystoupit před lidi a kázat o morálce? Jak si někdo může účelově přihrát padesátimilionovou dotaci na vlastní rodinné hnízdo a tvářit se, že je to normální? Ve vyspělých demokraciích je takovéto chování zcela nemyslitelné. Přitom jsem osobně přesvědčen, že politiku lze dělat slušně a hlavně poctivě. Obzvláště na komunální úrovni vidíte spoustu férových a zodpovědných politiků, kteří dělají svou práci s láskou a chápou ji jako veřejnou službu.

Vraťme se ke krajským volbám, jaké jsou vaše programové priority?

Budu se opakovat, ale chceme se maximálně zaměřit na efektivitu krajského úřadu a nakládání se svěřenými prostředky. Zvláštní pozornost chceme věnovat krajským dotacím. Ty by neměly být vázány na politickou příslušnost jako je tomu doposud. Stejně tak se zaměříme na fungování neziskových organizací podporovaných krajem. Nechci všem křivdit, ale o přínosu některých z nich lze dost dobře pochybovat. Nechceme podporovat ty organizace, které většinu příjmů projí ve vlastních režijních nákladech. Pokud se těchto neduhů zbavíme, zbude naopak více prostředků pro ty poctivé a efektivní. Samostatnou kapitolou je potom stav katastrofální dopravní infrastruktury v kraji, počínaje neexistující dálnicí na Vídeň a rozpadlými silnicemi nižších tříd konče, to bych zde ale mohl mluvit hodiny. Pokud čtenáře zajímá, jaké všechny změny navrhujeme, mohou si detailně přečíst náš volební program na stránkách www.zmenmeto.cz

Na závěr trochu odbočíme, jste velký sportovní nadšenec, nyní dokonce i předseda fotbalového Blanska, se kterým se vám podařilo postoupit do třetí ligy. Povězte nám k tomu něco víc.

Sport, především ten rekreační, byl odjakživa mým velkým koníčkem. Hrával jsem hlavně fotbal a košíkovou. V posledních letech se snažím fyzickou kondici nahánět při běhání v okolí Blanska nebo při výletech na kole. No, a když už jste zmínil FK Blansko. Přibližně před dvěma lety mně kolegové oslovili s žádostí o pomoc s řízením klubu, a protože je blanenský fotbal mou srdeční záležitostí, nabídku jsem přijal. Je to sice spousta starostí na úkor volného času, ale mě to prostě baví. Nemusí se hned dostavit dobré výsledky, ale když vidíte mladé hráče, jaký mají zájem sportovat a dále se rozvíjet, musí vám to prostě udělat radost.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů!

© 2017 zmenmeto.cz, všechna práva vyhrazena